Automobilio išperkamoji nuoma

Esu tikras vartotojiškos visuomenės dalyvis. Perku viską ir daug! Šitą blog’ą rašau, nes noriu pasidalinti alternatyviom galimybėmis PIRKTI!

Kas nesvajoja apie savo automobilį? Radau gerą alternatyvą t.y. automobilio išperkamoji nuoma. Tai vis didesnį populiarumą Lietuvoje įgaunanti paslauga norintiems įsigyti nuosavą automobilį be banko paskolos. Sudarius išperkamosios nuomos sutartį su tokią paslaugą teikiančia įmone, pirkėjas paprastai turi 36 mėnesių laikotarpį automobiliui išsipirkti. Per šį laikotarpį pirkėjas visiškai išsimoka visą automobilio vertę ir tampa pilnateisiu jo savininku. Nors ši paslauga atrodo patraukli, būtina įvertinti galimus trūkumus ir pranašumus.

Šiuo metu išperkamosios nuomos būdų galima įsigyti netik butą ar namą ar sodo namelį, bet taip pat ir automobilį, audio/video techniką, kompiuterius, buities techniką ar net baldus.

Kur čia “šuo pakastas”?

Galiu Jus užtikrinti – šuo sveikas. Yra įprasta manyti, kad viskas, kas yra ne bankas, kaip lizingai, paskolų įmonės, greitieji kreditai ir kiti alternatyvūs skolinimosi būdai yra brangu. Taip! Kartais tai buna brangiau bent dvigubai, bet (!!!) reikia atsižvelgti į galimybę rinktis.

Galimybė skolintis iš banko yra kaip turtas ir jį reikia įgyti. Tai reiškia, kad reikia turėti gerai apmokamą darbą, neturėti labai daug įsipareigojimų (fiksuojamų, pavyzdžiui, “Creditinfo”), turimų įsipareigojimų įmokas mokėti preciziškai tvarkingai ir NIEKADA neklysti, nors gyvenimas kartais krečia išdaigas.

Aš esu didesnes nei vidutines pajamas gaunantis jaunuolis, sėkmingai integravęsis į darbo rinką, gaunantis didesnes nei 2000 Eur / mėn. pajamas ir dėl kelių įmokų vėlavimų aš šiuo metu esu priskirtas žemiausiam “E” kreditingumo reitingui ir kiekvieną kartą kai bandau pasiskolinti ar nusipirkti daiktą lizingu – Pardavėjas įvedęs mano asmens kodą mato užrašą:

Kuo išperkamoji nuoma skiriasi nuo banko paskolos?

Automobilio išperkamoji nuoma nėra naujiena Lietuvoje ir yra taikoma gana seniai. Tai automobilio įsigijimo susitarimas, kai Pirkėjas su Pardavėju susitaria, kad automobilį Pirkėjas išsimokės dalimis per sutartą laikotarpį.

Šią išperkamosios nuomos paslaugą taip pat galima pavadinti “lizingu”

Kalbant apie bankus… Jie suteikia galimybę įsigyti automobilį mažesnėmis palūkanomis, nei siūlo išperkamosios nuomos ar lizingo bendrovės. Tačiau įvairūs procesai, asmens kreditingumo vertinimas, pajamų bei įsipareigojimų tikrinimas bei biurokratija dažnai užstoja kelią naujo automobilio pirkimui.

Kalbant apie išperkamąją nuomą (lizingą), automobilį išsipirkti galima dviem būdais. Per pasirinktą laikotarpį išsimokėti 100% jo vertės arba įsigyti automobilį su likutine verte (dalis automobilio kainos paliekama paskutinei įmokai).

Išperkamosios nuomos pagalba dažniausiai perkami nauji automobiliai, tačiau galimas ir naudotų automobilių finansavimas, plius – lizingo ar išperkamosios nuomos bendrovės garantija. Šiuo atveju problemų gali kilti nebent įsigyjant naudotą automobilį turguje ar iš fizinio asmens, nes pinigai į pirkėjo sąskaitą pervedami tik po to, kai pirkėjas įregistruoja įgytą turtą lizingo bendrovės vardu.

Kaip tai veikia Lietuvoje?

 • Išsirenkamas bet koks Lietuvoje parduodamas automobilis;
 • Kreipiamąsi į automobilių išperkamosios nuomos bendrovę;
 • Pasirašoma sutartis kurios laikotarpis nuo 3 iki 5 metų (kartais net iki 7 metų);
 • Sumokama 10% dydžio įmoka (kartais pasitaiko akcijų kada to nereikalaujama);
 • Pasirašoma išperkamosios nuomos sutartis;
 • Pirkėjas iškart gali pradėti naudotis automobiliu;
 • Per sutartą laikotarpį naujasis automobilio savininkas atsiskaito su lizingo ar išperkamosios nuomos bendrove pagal pasirinktą išsimokėjimo būdą;

Skaitykite plačiau apie automobilių išperkamąja nuomą praktikoje.

Išperkamosios nuomos arba lizingo nauda

Išperkamosios nuomos ar lizingo paslauga gali būti patraukli įvairioms žmonių grupėms:

 • Dirbantiems su verslo liudijimu ar indvidualia veikla;
 • Dirbantiems užsienyje;
 • Neseniai įsidarbinusiems;
 • Neseniai pilnametystės sulaukusiems, bet pastovias pajamas gaunantiems asmenims.

Išperkamosios nuomos paslaugas siūlančios bendrovės pirkėjui padeda įsigyti tiek naują, tiek seną ir jau panaudotą automobilį

Ši paslauga pristatoma kaip itin lanksti ir patogi pirkėjui. Vienas iš jau ankščiau minėtų nurodomų privalumų – galimybė pačiam pasirinkti mokėjimo būdą.

Kitos naudos:

 • Neturint reikiamų santaupų, o “verkiant” reikiant automobilio, jį įsigyti galima per kelias dienas;
 • Nereikalingas KASKO draudimas, ko reikalauja lizingo bendrovės;
 • Galimybė pasinaudoti  išperkamosios automobilių nuomos paslauga turi kiekvienas pilnametis asmuo, gaunantis reguliarias ir legalias pajamas Lietuvoje;
 • Dažnu atveju automobilio pirkimui nereikia turėti pradinio įnašo;
 • Automobilių išperkamosios nuomos palūkanos pagal dydį yra mažesnės už vartojamųjų paskolų.
 • Užklupus laikiniems sunkumams, įmokos mokėjimą galima atidėti.

Išperkamosios nuomos pavyzdys:

Automobilio kaina (su PVM)10.000€
Pradinė įmoka0%
Likutinė vertė 0%
Finansuojama suma10.000€
Sutarties administravimo mokestisnuo 150€
Sutarties terminas36 mėnesiai
Mėnesinė įmoka422
Skaičiuoti

Kas yra nuoma su likutine verte?

Likutinė vertė – tai paskutinė įmoka, kuri gali siekti 20-40% automobilio vertės. Iš anksto numatoma kaina, už kurią po kelerių metų tikimasi automobilį parduoti (paprastai – po 3 metų), o pirkėjas įmokas moka nuo jam likusios sumos dalies. 

Šio būdo privalumas:

 • Pirkėjas sutarties galiojimo laiku moka mažesnes įmokas, o sutarčiai pasibaigus gali rinktis jam priimtiną variantą: sumokėti kainos likutį ir parduoti automobilį bei padengti likutinę vertę;
 • Likučio išmokėjimą pratęsti dar keliems metams;
 • Grąžinti pardavėjui tą ir galvoti apie naują automobilį. Dauguma automobilių atstovų Lietuvoje sutinka su tokiomis išperkamosios nuomos sąlygomis.

Pavyzdžiui, jeigu automobilis kainuoja 20 000€, pradinė įmoka yra 2000€ (10 proc. nuo pirkimo kainos), tad pasirinkus lizingą be likutinės vertės, per 60 mėnesių (5 metus) reikėtų sumokėti 9 000 eurų (neskaičiuojant palūkanų, draudimo įmokų ir kitų papildomų išlaidų). Arba 300 eurų/mėn., jeigu automobilis įsigyjamas, pavyzdžiui, su 25 proc. likutine verte (5 000€), per 60 mėnesių reikėtų išsimokėti tik 13 000 Eur (arba 217 eurų/mėn.). Skirtumas – 83 eurai per mėnesį. Ir tai yra premija už tai, kad po 5 metų (ar kito lizingo laikotarpio) turėsite sprendimo laisvę: galėsite automobilį arba išsipirkti (arba pasirašyti naują lizingo sutartį), arba palikti pardavėjui.

Ar išperkamoji nuoma yra brangiau už banką?

Taip. Vienareikšmiškai! Tačiau nepaisant to ar perkant būstą, automobilį ar buities techniką ar baldus – visada geriau naudotis banko paslaugomis, tačiau ne visiems tai pavyksta dėl prastos kreditinės istorijos arba iš smulkaus verslo ar individualios veiklos gaunamų pajamų.

Palyginkime mėnesines bankų ir lizingo bendrovių sąlygas

BankasLizingas
Palūkanos13%22%
Pradinis įnašasNuo 10 %Nereikalingas
Sutarties sudarymo mokestis80€300€
TerminasIki 7 metųIki 7 metų
Skaičiuoti

Išvada: Taip išperkamoji nuoma yra brangiau, bet daug greičiau ir labiau prieinama.

Jeigu jau nusprendėte pasinaudoti išperkamąja nuoma

Išsirinkite prieinamos vertės automobilį. Iš anksto pasidomėkite, ar įsigyjant automobilį, bus reikalingas pradinis įnašas. Šie dalykai turi nemažai įtakos galutiniam sandorio sumos dydžiui. Taip pat reikėtų iš anksto suplanuoti laiką, per kurį norėsite išmokėti lizingą. Paskaičiuokite, kokią sumą pinigų kiekvieną mėnesį galėsite skirti lizingui, kad nesijaustumėte finansiškai suvaržyti. Viską įvertinus tinkamai, lizingo sutartis nekels papildomų finansinių sunkumų.

Laikykitės finansinės drausmės. Lietuvos banko sukurti „Atsakingojo skolinimo nuostatai”, reglamentuoja, kam ir koks kreditas gali būti suteikiamas. Pagrindinė nuostata teigia tai, jog klientas uždirbants 1000Eur, gali maksimaliai turėti 400Eur įsipareigojimų, todėl tiek prieš pasirašant sutartį, tiek jos eigoje venkite bet kokiu kitų įsipareigojimų (kredito kortelės, kiti lizingai ir pan.)

Išvados

Automobilį išperkamosios nuomos būdu nusprendęs įsigyti asmuo turi gerai apsvarstyti savo norus ir galimybes. Jis turėtų įvertinti gaunamas nuolatines pajamas, apskaičiuoti mėnesio einamąsias išlaidas ir kitus įsipareigojimus, pamąstyti, kokia mėnesinė įmoka jam bus „įkandama“.

Automobilį pagal išperkamąją nuomą galima pirkti dviem būdais: a) planuojant per pasirinktą laiką visiškai už jį išsimokėti arba b) įsigyti automobilį lizingu.

Automobilių išperkamoji nuoma yra vienreikšmiškai brangesnė, tačiau suteikia kitų naudų ir galimybiu. Ją pradėta siūlyti siekiant prisitaikyti prie klientų neturinčių galimybių pasiskolinti iš banko. Išperkamosios nuomos sutarties laikotarpiu reikėtų laikytis maksimalios finansinės drausmės ir atsiradus nesklandumams nedelsiant kreiptis į paslaugos teikėją.

Prieš pasirašydamas išperkamosios nuomos sutartį pirkėjas privalo aiškiai suprasti teikiamos paslaugos ypatybes, riziką bei aplinkybes, dėl kurių galima netekti sumokėtų įmokų bei teisės įsigyti automobilį. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar nuomos sutartyje numatytos įvairios išlygos, kurios taptų aktualios pablogėjus pirkėjo finansinei situacijai. Pavyzdžiui, ar sutartyje numatyta galimybė pratęsti nuomos laikotarpį, kuri gali padėti išvengti sumokėtų nuomos įmokų praradimo.

Žmonėms, atsainiai vertinantiems savo finansines galimybes ir neturintiems finansinės drausmės, nepratusiems taupyti – šita ar bet kuri kita finansinė priemonė gali būti pavojinga.

Reikia atsakingai rinktis išperkamosios nuomos įmonę, kadangi yra įmonių, kurios nesivadovauja etiško ir socialiai atsakingo verslo principu. Aš asmeniškai rekomenduojų įmonę Go4Rent iš kurios pats esu pirkęs automobilį. Man susidarė įspūdis, kad tai nėra eilinė “greitųjų” kreditų įmonė, o normali bei atsakinga finansų įstaigą. Visas geriausias auto išperkamosios nuomos bendroves galite pasilyginti čia:

Gero važinėjimo!