Sodo namelio išperkamoji nuoma

Esu tikras vartotojiškos visuomenės dalyvis. Perku viską ir daug! Šitą blog’ą rašau, nes noriu pasidalinti alternatyviom galimybėmis PIRKTI!

Kas nesvajoja apie savo būstą? Radau gerą alternatyvą t.y. sodo namelio išperkamoji nuoma. Tai vis didesnį populiarumą Lietuvoje įgaunanti paslauga norintiems įsigyti nuosavą sodo namelį be banko paskolos. Sudarius išperkamosios nuomos sutartį su tokią paslaugą teikiančia įmone, pirkėjas paprastai turi 120-ties mėnesių laikotarpį sodo nameliui išsipirkti. Per šį laikotarpį pirkėjas visiškai išsimoka visą sodo namelio vertę ir tampa pilnateisiu jo savininku. Nors ši paslauga atrodo patraukli, būtina įvertinti galimus trūkumus ir pranašumus.

Šiuo metu išperkamosios nuomos būdų galima įsigyti netik butą ar namą ar sodo namelį, bet taip pat ir automobįlį, audio/video techniką, kompiuterius, buities techniką ar net baldus.

Esu atlikęs rimtą analitinį darbą apie išperkamosios nuomos įmones – kviečiu susipažinti su rezultatu Išperkamosios nuomos įmonių palyginimas

Kur čia “šuo pakastas”?

Galiu Jus užtikrinti – šuo sveikas. Yra įprasta manyti, kad viskas, kas yra ne bankas, kaip lizingai, paskolų įmonės, greitieji kreditai ir kiti alternatyvūs skolinimosi būdai yra brangu. Taip! Kartais tai buna brangiau bent dvigubai, bet (!!!) reikia atsižvelgti į galimybę rinktis.

Galimybė skolintis iš banko yra turtas ir ją reikia įgyti. Tai reiškia, kad reikia turėti gerai apmokamą darbą, neturėti labai daug įsipareigojimų (fiksuojamų, pavyzdžiui, “Creditinfo”), turimų įsipareigojimų įmokas mokėti presiziškai tvarkingai ir NIEKADA neklysti, nors gyvenimas kartais krečia išdaigas.

Aš esu didesnes nei vidutines pajamas gaunantis jaunuolis, sėkmingai integravęsis ir darbo rinka, gaunantis didesnes nei 2000 Eur / mėn. pajamas ir dėl kelių įmokų vėlavimų aš šiuo metu esu priskirtas žemiausiam “E” kreditingumo reitingui ir kiekvieną kartą kai bandau pasiskolinti ar nusipirkti daiktą lizingu – Pardavėjas įvedęs mano asmens kodą mato užrašą:

Kreditoriams nerekomenduojama suteikti kredito ar prekių/paslaugų išsimokėtinai

Taigi, tinkamo kreditingumo reitingo arba pastovių (Samdomo darbo) pajamų neturėjimas privertė mane ieškoti alternatyvių lizingo ir išperkamosios nuomos galimybių. Tai be jokios abejonės yra šiek tiek brangiau, bet tokia jau yra kaina, kai paprastai iš banko pasiskolinti negali. Apie tai ir yra šitas mano blog’as.

Kas yra išperkamoji nuoma ir kuo skiriasi nuo „Rent2buy“?

Išperkamoji nuoma Lietuvoje nėra kažkokia naujiena ir yra taikoma jau labai seniai. Tai daikto įsigijimo būdas, kai sutartą laikotarpį mokate mėnesines įmokas bei išsimokate visą sodo namelio vertę be banko paskolos.

Šią paslaugą, tam tikra prasme, galima pavadinti “Nekilnojamo turto lizingu”

Išperkamoji nuoma ir Rent2Buy iš principo yra tas pats, abi paslaugas galima vadinti išperkamąja nuoma, o pagrindinis skirtumas – terminas ir suma kurią sukaupiate per sutarties terminą.

Kalbant apie „Rent2buy“, tai paslauga, kuri Lietuvoje pradėta siūlyti 2015 m. Ji suteikia galimybę įsigyti sodo namelį, jei pirkėjas neturi sukaupęs pradinio įnašo. Išsirinkęs būstą, pirkėjas tam tikrą nustatytą laikotarpį, kiekvieną mėnesį moka sutartą nuomos kainą, kuri padengia 15-30 proc. reikalingo pradinio įnašo dalį per sutarties laikotarpį.

Naudojantis „Rent2buy“ paslauga, per sutarties laikotarpį sukaupiama 15-30% turto vertės, o išperkamosios nuomos atveju – 100%. Abiem atvejais būstas lieka pardavėjo nuosavybėje iki sutarties pabaigos.

Kalbant apie terminą, “Rent2Buy” atveju terminas dažniausiai būna nuo 12 iki 36 mėnesių, o išperkamosios nuomos atveju nuo 12 iki 120 mėnesių.

Lietuvoje abi paslaugas teikia BePradinio.lt išperkamosios nuomos platforma, kuri gali padėti sodo namelį įsigyti tiek “Rent2Buy”, tiek išperkamosios nuomos būdu.

Kaip tai veikia Lietuvoje?

 1. Susirandate bet kurį Lietuvoje parduodamą sodo namelį;
 2. Sutariama sodo namelio pirkimo/pardavimo kaina;
 3. Sutariama dėl pradinės įmokos (dažniausiai 30-50 proc. sodo namelio kainos);
 4. Sutariama kas mėnesį mokama įmoka (kuri susideda iš: kaupiamosios dalies, būsto nuomos);
 5. Sutariamas terminas per kurį sodo namelis bus nupirktas (dažniausiai iki 120 mėnesių);
 6. Pasirašoma sutartis;
 7. Pirkėjas gali pradėti gyventi savo naujam sodo namelyje;
 8. Per sutartą laikotarpį, naujasis sodo namelio savininkas, gali bet kada kreiptis į banką dėl išperkamosios nuomos sutarties refinansavimo (gali tekti susimokėti sutarties nutraukimo arba išankstinio grąžinimo mokestį).

Gali pasirodyti, kad tai ne toks ir trumpas ar paprastas procesas, bet dažnu atveju jis užtrunka gerokai greičiau nei banke – nuo keliu dienų iki kelių savaičių.

Skaitykite plačiau: Kaip veikia išperkamosios nuomos paslauga praktikoje.

Išperkamosios nuomos nauda

Išperkamosios nuomos paslauga yra gana lanksti ir patogi pirkėjui. Ji gali būti patraukli šioms žmonių grupėms:

 • Dirbantiems su verslo liudijimu ar individualia veikla;
 • Dirbantiems užsienyje;
 • Neseniai įsidarbinusiems;
 • Neturintiems pradinio įnašo.

Išperkamosios nuomos paslaugas siūlančios įmonės pirkėjui padeda įsigyti sodo namelį su pilna vidaus apdaila. Vienas iš nurodomų privalumų – galimybė pačiam nuomininkui pasirinkti, kaip įsirengti sodo namelį.

Kiti privalumai:

 • Po 12 mėn., pirkėjas gali bet kada atlikti išankstinį mokėjimą ir refinansuoti išperkamosios nuomos sutartį;
 • Sodo namelio kaina per sutarties laikotarpį nedidės, o vertė potencialiai gali tik išaugti;
 • Pirkėją ištikus finansinėms bėdoms, bandoma ieškoti geriausio bendro sutarimo;
 • Tinkamos bet kokios gaunamos pajamos;
 • Į būstą galima įsikelti nedelsiant;
 • Sutarties sąlygų keitimas su pardavėju galimas abipusiu sutarimu.

Išperkamosios nuomos rizikos

Išperkamosios nuomos paslauga yra apipinta įvariais mitais ir gandais. Atliktus “Google” paieška, beveik kiekviename lietuviškame naujienų portale galima rasti straipsnį, jog tai yra rizika, bet… reikėtų patikslinti keletą momentų:

 • Išperkamosios nuomos paslaugos teikėjas, pasilikti sukauptą būsto dalį pageidauja tik tada, kai Pirkėjas nesilaiko sutartyje nurodytų punktų;
 • Nepaisant patrauklios galimybės greitai ir beveik be jokio pradinio įnašo įsikelti į norimą sodo namelį, reikėtų protingai ir atsakingai įsivertinti visus aspektus ir nepamiršti jog 5-8 metai yra gana didelis laiko tarpas, jau nekalbant apie tai, kad kai kurios sutartys gali trukti ir iki 10 metų, taigi numatyti kas bus po daugelio metų – gana sudėtinga;
 • Iškilus finansinės ar kitoms problemoms – visada bus galimybė problemas spręsti, kaip pavyzdžiui pratęsti išperkamosios nuomos sutartį papildomam terminui, mokėti tik nuomos įmokos ir pan.;
 • Susidūrus su rimtai sunkumais, sodo namelį galima tiesiog parduoti.

Sukauptų pinigų praradimas geranoriškai ieškant sprendimo yra minimalus

Darant išvadą apie išperkamosios nuomos rizikas, galima teigti, jog visos jos yra valdomos ir esant abipusiam sutarimu finansiniai nuostoliai negręsia.

Jei jau nusprendėte pasinaudoti išperkamąja nuoma

Išsirinkite prieinamos vertės sodo namelį. Turėkite omenyje, jog turto vertės sukaupimas per sąlyginai trumpesnį nei banko paskolos terminą (10 metų) natūraliai padidins įmokas. Taip pat, prie įmokos prisidės nuomos mokestis. Tai galime paskaičiuoti išperkamosios nuomos įmokų skaičiuoklėje, pvz.: perkant 50.000 € vertės sodo namelį, mėnesinė įmoka gausis apie 500 €, šią sumą mokėsite 120 mėn. Turint omenyje, jog tai greičiausiai ne pirmas ir ne pagrindinis Jūsų būstas, turėtumėte atsakingai vertinti savo įsipareigojimus. Rinkites pigesnį 20000-30000€ kainuojantį sodo namelį.

Rinkitės mūrinį. Rekomenduojame vengti rinktis medinius, karkasinius ir rastinius sodo namelius, ne dažnu atveju tiek finansuojantiems per banka ar išperkamosios nuomos bendrovę, tokios konstrukcijos nameliai yra rizikos klasėje ir jų nelabai kas nori finansuoti. Tas pats ir su turto draudimu – yra tikimybė, kad tokį namelį apdrausti bus problematiška.

Laikykitės finansinės drausmės. Lietuvos banko sukurti „Atsakingojo skolinimo nuostatai” reglamentuoja, kam ir koks kreditas gali būti suteikiamas. Pagrindinė nuostata teigia tai, jog klientas uždirbantis 1.000 €, gali maksimaliai turėti 400 € įsipareigojimų, todėl tiek prieš pasirašant sutartį, tiek jos eigoje, venkite bet kokių kitų įsipareigojimų (kredito kortelės, lizingai ir pan.)

Apsvarstykite Rent2Buy. Neatmeskite galimybės po 1, 2, 3 ar 5 metų pasiskolinti iš banko. Tai bus pigiau, sumažins Jūsų finansinę naštą bei galėsite įmokas mokėti ne 10 metų, o maksimaliai iki 30 metų. Turėkite omenyje, jog rastiniai ir mediniai sodo nameliai sunkiai “skinasi” kelią bankuose, todėl geriau svarstykite galimybę įsigyti mūrinį sodo namelį.

Išvados

Sandoris pirkti sodo namelį su banko paskola daugeliui žmonių visiškai įprastas ir nepavojingas reiškinys. Tačiau, pirkti namą nesukaupus dalies santaupų, kai kuriems atrodo neįmanomas dalykas. Būtent todėl išperkamosios nuomos paslauga pradėta siūlyti siekiant prisitaikyti prie klientų neturinčių galimybių pasiskolinti iš banko.

Geriau rinkitės mūrinį sodo namelį, kadangi dažnas išperkamosios nuomos paslaugos teikėjas, taip pat kaip ir bankai, sunkiai medinius ir rastinius namelius finansuoja. Taip pat gali kilti problemų tokį sodo namelį apdraudžiant turto draudimu.

Išperkamosios nuomos sutarties laikotarpiu visos rizikos gali būti valdomos abipusiškai ir geranoriškai bendraujant su išperkamosios nuomos paslaugų teikėju. Beabejo privaloma laikytis maksimalios finansinės drausmės ir atsiradus nesklandumams nedelsiant kreiptis į išperkamosios nuomos paslaugos teikėją.

Prieš pasirašydamas išperkamosios nuomos sutartį pirkėjas privalo aiškiai suprasti teikiamos paslaugos ypatybes, riziką bei aplinkybes, dėl kurių galima netekti sumokėtų įmokų bei teisės įsigyti sodo namelį. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar nuomos sutartyje numatytos įvairios išlygos, kurios taptų aktualios pablogėjus pirkėjo finansinei situacijai. Pavyzdžiui, ar sutartyje numatyta galimybė pratęsti nuomos laikotarpį, kuri gali padėti išvengti sumokėtų nuomos įmokų praradimo.

Žmonėms, atsainiai vertinantiems savo finansines galimybes ir neturintiems finansinės drausmės – šita ar bet kuri kita finansinė priemonė gali būti rizikinga.

Visiems atsakingiems žmonėms tai yra saugi ir alternatyvi galimybė įsigyti svajonių sodo namelį

Ieškantiems socialiai atsakingo išperkamosios nuomos paslaugų teikėjo aš asmeniškai rekomenduoju BePradinio.lt – Išperkamosios nuomos platformą. Jeigu norėtumėte palyginti keletą išperkamosios nuomos įmonių, kviečiu paskaityt mano analizę Išperkamosios nuomos įmonių palyginimas